sobota, 02 marca 2019
Szesnastolatek

 

Młody mężczyzna. Kawal chłopa, nareszcie. Niełatwy w obcowaniu z. Wymagający. Krąbrny. Inteligentny.

Kitu mu nie wciśniesz, autorytetów nie uznaje, dyplomacji nie stosuje. Aż dziw, że w szkole publicznej jakoś się utrzymuje, chyba ma szczęście do spotykania nauczycieli, którzy takich, jak on tolerują.

W życiu domowym trudny: zasady będzie przestrzegać tylko w sytuacjach, gdy wszyscy ich bezwględnie przestrzegają. Każde małe wyłamanie zauważy i wypunktuje, a następnie wykorzysta na swoją korzyść w odpowiednim momencie.

Ale jest też odpowiedzialny i kochający . Monsteruniem potrafi się zająć nawet przez weekend. Ubierze, nakarmi, na spacer wyjdzie, spać położy. W wolontariacie nie mogą się go nachwalić.

Zaraz w poniedziałek zamierza złożyć swoje cv w McDonalds, by wreszcie zacząć powoli się usamodzielniać finansowo. Dużo czasu pomiędzy swoimi zajęciami to on nie ma, nadal nie wiem, kiedy się uczy, ale parę godzin na dorabianie zamierza znaleźć.

Fan angielskiego - po Angloville, gdzie był w czasie ferii, czuje, że świat stoi przed nim otworem.

I tego, Ci, synu życzę - żebyś nigdy nie stracił tego entuzjazmu do życia. Jest tak jak myślisz: możesz wszystko!

np.: taki kolor sobie lajsnąć

czwartek, 28 lutego 2019
cały luty cały, czas terapii

 

Diagnozujemy Monsterunia.

Zaczęliśmy od wizyty w szpitalu w celu pogłębionej diagnozy słuchu, a to zasugerowała neurolog jeszcze we wrześniu. Oczywiście widzieliśmy, że słyszy, że śpiewa po swojemu i tańczy do muzyki. Ale taka jest kolejność wykluczania niepełnosprawności poszczególnych narządów.

W szpitalnym pakiecie była też godzina z psychologiem i logopedą, całkowicie bezsensowna, bo Monsterunio dopiero pod koniec i tak przedłużonego obcowania z gabinetem dał się w ogóle zaprosić do testów. Badanie inteligencji na podstawie układania klocków jakoś wyszło, choć wstrzymywałam oddech, żeby chciał współpracować i dobierać właściwe obrazki na klockach zamiast układać z nich wieżę, tudzież rozrzucać w słodkim chaosie. 

Wykluczono głuchotę, zasugerowano terapię psychologiczno-wychowawczą. Podsumowując: dziecko robi z nami, co chce, a my nie potrafimy z niego nawet głupiego "dziękuję" wydusić.

W przedszkolu po diagnozie trzylatka zadumano się głęboko, bo choć Monsterunio postępy robi, są one wolniutkie. Ale gdybyśmy mieli orzeczenie o potrzebie pomocy z poradni, to wykwalifikowana pani, która jest w grupie dla innego dziecka, mogłaby przejąć Monsterunia. Zatem jesteśmy w kolejce do wyznaczenia wizyty w poradni psychologiczno - wychowawczej, a kolejki są trzymiesięczne, bo każdy się na potęgę teraz przed rekrutacją diagnozuje.

Tymczasem niezależnie poszliśmy do polecanej pani psycholog, nagadaliśmy się (to znaczy ja z monstertatą mówiliśmy o Monsteruniu, a pani słuchała)  i jeszcze na koniec za to zapłaciliśmy. Na następne spotkanie ma przyjść Monsterunio i zostać z panią SAM.

No, zobaczymy, jak to wyjdzie. Bo on generalnie na nowe, a czasem i stare miejsca i sytuacje oraz ludzi się jeży. Zamyka oczy i go nie ma.

*

A w swoim tempie Monsterunio mówi: duzo (odpowiedź, na pytanie, ile chce jeszcze dokładki prawie dowolnego posiłku), mało (gdy jedzenie już się kończy...) na dugą stonę - gdy płyniemy na drugi przelew w poprzek basenu oraz mam buty.

Nawet sobie nie wyobrażacie, że to, co powyżej, plus podstawowe rzeczowniki: mama, tata i auto, oraz too-too - na pociąg wystarczy, żeby się dogadać.

Jak chce siusiu, obsługuje się sam, jak pić, to też. Z wyższymi półkami w lodówce ma tylko problem, ale od czego są krzesła.

No i śpiewa. 

To jest bardzo dziwne, gdyż udanie powtarza linię melodyczną, tekst wyśpiewuje sylabami bądź samogłoskami. Na tej zasadzie śpiewa sto- lat. Bardzo to lubi, bo często celebrują urodziny w grupie przedszkolnej, dmucha też koncertowo świeczki.

Zatem bawiąc się śpiewa sobie sto-lat, po ostatnich "niech żyje nam" wcina się Monsterówna, pytając:

- A kto ?

- Ja!- odpowiada płynnie Monsterunio

 

 

 Natomiast ruchowo nie mamy mu nic do zarzucenia, a i wysokości na pewno się nie boi.

Tagi: mutyzm
18:11, monstermama , Dzień za dniem
Link Komentarze (8) »
czwartek, 31 stycznia 2019
Osiemnastolatka

 

Niemożliwe! Mam dorosłą córkę!

Odczuwam mieszankę dumy, radości i ulgi - że jedno dziecko szczęśliwie doprowadzone do pełnoletności:)

A tu pomysł artystyczny pt. "osiemnastoletnia gimnastyczka" w wersji pani kwiaciarki

Ale to tylko jeden z wielu twórczych prezentów, które Monsterówna otrzymała. Koleżanki i rodzina stanęły na rzęsach i przedstawili szeroki wachlarz pięknych albumów, filmów  oraz gadżetów dla uczczenia wieloletnich przyjaźni - cudeńka nad cudeńkami - tak wysoki poziom pomysłów oraz wykonania zaskoczył samą solenizantkę, jako że ona rozpoczyna rok osiemnastek i co tu jeszcze można wymyślić?! Nie miała baba kłopotu, to dostała superkreatywne prezenty....

Kilka migawek z hucznej, rodzinnej imprezy. Ta dla znajomych dopiero nastąpi.

Nadal jestem w szoku, ale pierwsze refleksje nadchodzą:

- Monsterówna jest tak rozsądna, trzeźwo  i mądrze myśląca, a jednocześnie dobra i dyplomatyczna, że naprawdę wielu bardziej wiekowych ludzi może przy niej niedojrzale wypaść.

Wierzę, że z jej pracowitością oraz zorientowaniem na cel jest w stanie osiągnąć cokolwiek sobie wymarzy. Tylko szczęścia jej życzę - życzliwości fortuny, by akurat znalazła się w dobrym miejscu we właściwym czasie.

I wiecie co? Sama sobie zazdroszczę takiej córki:)  I chociaż czasem narzekamy z Monstertatą, gdy nie wciśniemy się w kolejkę do łazienki, a Monsterówna utknie tam na dłużej, to nie wyobrażam sobie bardziej idealnej potomkini. 

poniedziałek, 21 stycznia 2019
taaaaki śnieg, czyli zasypani

zimy takiej już dawno nie widzieliśmy 

 

Ale zanim wyszło słońce, to piękna, prawdziwa zima, jak ze szwedzkich książek,nas przywitała.

Monsterunio bawił się śniegiem i w śniegu,

ale na nartach nie chciał stanąć.

Jeździł latającym dywanem

i bacznie obserwował działanie orczyka.

Może za rok da się przekonać.

Natomiast w takiej ekipie to raczej po raz ostatni jesteśmy. Chyba nadszedł już czas, żeby nastolatki eksplorowały świat niezależnie.

poniedziałek, 31 grudnia 2018
Sylwestrowe karmienie kur

To  byl ciężki rok. Dobry, ale trudny.

Wychodząc z założenia,że życzy się tego, czego najbardziej się pragnie, życzymy Wam szczęścia.

I zdrowia .

 

 

14:26, monstermama
Link Komentarze (5) »
wtorek, 18 grudnia 2018
pierniczymy, ale o tym nie mówimy

 

Monsterunio ruszył z powtarzaniem wyrazów dźwiękonaśladowczych oraz samogłosek, ale nowych słów za bardzo nie tworzy. Normalnie nam to nie przeszkadza, chyba, że po raz kolejny irytuje się, że czegoś chce, a nie potrafi powiedzieć, czego dokładnie. Wtedy denerwujemy się wszyscy.

Chociaż w sumie Monsterunio lepiej, jak i my wszyscy, funkcjonuje, gdy się nie krzyczy wokół niego. Być może dlatego tak lubi przedszkole... 

Jeśli chodzi o stresy ogólnożyciowe, to każdy mieszkaniec Monsterowa, nie tylko Monsterunio, ma swoje. Ale nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.

No i z racji generalnej zajętości wszystkich, pierniczymy w ratach oraz różnych konstelacjach. I już tak chyba będzie - Monstery coraz bardziej samodzielne i niezależne, ciężko nawet się umówić na wspólne granie w planszówki i seans filmowy...  

Normalnie musimy zacząć umawiać się na tygodnie naprzód. No i też to taka naturalna kolej rzeczy.

 

A przygotowania przedświąteczne będziemy uskuteczniać najpewniej na sam koniec, dobrze, że Wigilia tak korzystnie po weekendzie wypada.

piątek, 23 listopada 2018
Süßes oder Saures

 

Jak listopad, to Monstery nach Berlin, natürlich.

Cudowna pogoda, ulubiona stolica świata, wspaniali ludzie - bardzo miło spędzony długi weekend.

A szarą rzeczywistość listopadową powoli popychamy do przodu.

Monsterino krok po kroku wyszedł z zaległości i już, odpukać, nie opuszcza zajęć.

Monsterunio podjął ciężką walkę logopedyczną metodą krakowską, która polega na słuchaniu dwa razy dziennie książeczek z czytanymi samogłoskami i wyrazami dźwiękonaśladowczymi (na razie) oraz na wizytach u cioci Agnieszki, która stara wycisnąć się z Monsterunia jakieś dźwięki.

Na razie powtarza wybiórczo, jak ma humor, ale na całego (w sensie dosłownym: cały tańczy) włącza się w śpiewanie piosenki Jadą, jadą misie.

Monstery starsze zaliczyły po rozczarowaniu: Monster nie dostał się do bezpłatnego programu wymiany z USA, a Monsterówna nie otrzymała stypendium sportowego. 

Ale hitem listopada jest morsowanie, do którego początkowo przystąpił tylko Monstertata.

Tydzień później dołączył Monsterino.

100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości świętowali w Kiekrzu już we trójkę, z Monsterem.

 

A tydzień temu, kiedy rano lekko zmroziło świat, weszłam do wody i ja. I wiecie, co? W kolejne niedziele też będę wchodzić. I już nie mogę doczekać się wchodzenia do przerębla. Ha!

piątek, 26 października 2018
październik miesiącem wagarowania

 

W sumie dziwne, że jeszcze takiego problemu w Monsterowie nie przerabialiśmy. No, ale przy takiej próbce statystycznej młodzieży, w końcu i taki egzemplarz się trafił. Mogliśmy też to w zasadzie przewidzieć - pierwsze przesłanki dał dał jako trzylatek, który sam udał się w drogę powrotną z przedszkola. Przez 9 długich lat jego ciągoty pozostawały uśpione. Aż w końcu się wszyscy obudziliśmy w nowej rzeczywistości: dwa tygodnie nam zajęło zorientowanie się, że Monsterino bardzo selektywnie podchodzi do zajęć szkolnych.

Muszę przyznać, że nie zauważyłam żadnych symptomów zmiany. Raz zgłosił gorsze samopoczucie, to został w domu. Ale potem, po jakiś przeciągniętych, mimo umowy, godzin grania na kompie, zabraliśmy mu nie tylko kabelek, ale cały dysk, a ostatecznie smartfon zamieniliśmy na tradycyjny aparacik. Jego reakcja była natomiast drastyczna: zaczął wychodzić do szkoły, ale do niej nie docierać. A przychodził do domu w okolicach końca lekcji.

I tu zagadka, nawet nie dlaczego to robił, ale gdzie przebywał w tym czasie?

***

Mały suspensik tu będzie, bo samo wykrycie procederu odbyło się zupełnie przypadkowo. Otóż weszłam na e-dziennik, nie mając absolutnie żadnych podejrzeń, ani odruchu sprawdzanie tegoż, by usprawiedliwić pojedyncze nieobecności Monsterina związane z badaniami u lekarza sportowego, a tam się kalendarz rozczerwienił nieobecnościami nieusprawiedliwionymi. A wracając do odruchu sprawdzania obecności w e-dziennik - zupełnie nie wyrobiłam sobie takowego, choć obecnie jest to moja ulubiona, regularnie odświeżana strona.

***

Narobił sobie ten nasz Wędrowniczek zaległości, szczególnie w historii i chemii i zaczął się tych przedmiotów bać, więc problem się pogłębiał. Na szczęście mają w szkole bardzo sprawnych: pedagoga i psychologa oraz oddaną wychowawczynię i udało nam się jakiś plan poprawy ustalić.

Troszeczkę zwalili na nas winę, mówiąc, że tak nagle nie powinniśmy zabierać mu całego dostępu do komputera oraz zbagatelizowali uzależnienie, co delikatnie mówiąc mnie zdziwiło. No, ale może stykają się z bardziej drastycznymi przypadkami.

W każdym razie, pofatygowałam się do pań z chemii i historii. Okazały się światłymi, otwartymi i elastycznymi osobami.Chyba są przyzwyczajone do wyciągania młodzieży za uszy, bo stwierdziły, że uzupełnienie zaległości jest jak najbardziej możliwe, jedyną koniecznością jest pojawienie się na lekcji, by ustalić, kiedy.

Nauczyciel to też człowiek! - chciałam zawołać wybiegając ze szkoły.

 

Zatem odbyliśmy rozmowę z Monsterinem, wydawało się, że zaakceptował plan przywrócenia kompa pod warunkiem poprawy. Nauczył się na kartkówkę z chemii. Ba, nawet poświęciłam się na stanie w korku i na 7:20 odwiozłam go do placówki.

A w robocie odpaliłam kompa i weszłam na wiadomą stronę.

Chemia o 7:20 żarzy się czerwonością. 

No to mamy chyba większy problem niż nam się wydawało.

Tagi: wagary
13:30, monstermama , Dzień za dniem
Link Komentarze (8) »
piątek, 21 września 2018
last days of summer

 

 

Krótkie doniesienia -  Monster uczy się znowu w międzyczasie (w komunikacji miejskiej?), a popołudniami trzy razy gra w badmintona, a dwa razy walczy na karate w odległych, czasami podmiejskich lokalizacjach, wobec czego częściej go można spotkać w tramwaju czy autobusie niż w domu.

Monsterino - na razie tylko dwa razy gra w piłkę, więc się obija,  adaptuje się do szkoły i wielu przedmiotów na raz oraz do nowych nauczycieli - idzie różnie

Monsterówna - to jest temat na odrębny wpis. W każdym razie już ich nauczyciele straszą maturą, więc codzienne notatki z biologii są normą. Ale do drugiej w nocy?!

Monsterunio - przy odbieraniu z przedszkola na moje radosne "no to idziemy" rzucił gromkie : NIEEE!

A tu ledwie w zeszły weekend się odchamialiśmy teatralnie oraz zbieraliśmy kasztany, a tu już kolejne (na szczęście)


wtorek, 11 września 2018
to do list

 

 

Rzadko, bo rzadko, ale zdarza mi się uskuteczniać turystykę komunikacją miejską. Wtedy obserwuję i podsłuchuję współpasażerów. Oczywiście, gdy bez straży przybocznej w postaci Monsterunia podróżuję, w przeciwnym razie, to raczej nas słychać najbardziej.

- Z mojej listy rzeczy do zrobienia przed osiemnastką nie zrobiłam jeszcze tatuażu- wyznała jedna nastolatka drugiej, a ich oczy poruszyły się symultanicznie, jak ogromne ćmy, tak były rozcapierzone ich czarne, gęste i szalenie sztuczne rzęsy.

- Ja nie mogę przed osiemnastką, mama się nie zgodziła - wyznała druga pierwszej

- Phi, mi też moja nie pozwoliła - prychnęła pierwsza - ale ja nie zamierzam się tym przejmować!

 

Wytatuowany nauczyciel WFu u Monstera przestrzegł młodzież przed ocenianiem go, gdyż zapowiedział, że większość  z nich będzie tak właśnie wyglądać w trzeciej klasie. Monster zrelacjonował to z triumfem w głosie, albowiem sam prowokuje nas lub tylko sprawdza do kategorycznie wydanej niezgody na tunele w uszach oraz tatuaże. Tak się zapatrzył w owładniętego uzależnieniem od atramentowych malunków Chrzestnego. No cóż - po osiemnastce będzie mógł zrobić, co chce, ale zanim to nastąpi nie zamierzam się zgadzać. Tak na wszelki wypadek, gdyby mu się jednak znudziło i miał potem do nas słuszną pretensję, że powinniśmy wiedzieć lepiej.

Zatem - nieodwracalnym interwencjom w konstrukcję cielesną mówimy stanowcze nie.

 

A jeśli chodzi o bilokację, to oczywiście, choć w tym roku Monstery są KAŻDE w INNEJ instytucji, to i tak dwa z czterech zebrań są w tym samym czasie.

czwartek, 06 września 2018
życie zajmuje bardzo dużo czasu

 

no i żeby jeszcze dokumentować to, co się przeżyło, to już życia nie starcza.

Nadal uważam, że to kwestia priorytetów, zatem musiały się lekko zmienić.

 

Monsterunio w przedszkolu aklimatyzuje się nadspodziewanie dobrze, odpukać.

Nawet problemy defekacyjne, których opanowanie stało do ostatniego weekendu wakacji pod znakiem zapytania, rozwiązały się samoistnie, bez wizyty u psychologa dziecięcego, który ma terminy na za rok. Na wszelki wypadek termin zostawiłam, w razie jakiegoś problemiku do rozwiązania. Przy tylu dzieciach coś się może nawinąć. Pogratulujcie zapobiegliwości matce wielodzietnej...

Jeśli chodzi o diagnozowanie zapóźnień w mowie, to poszliśmy szerokim frontem: termin na badanie słuchu w szpitalu został wyznaczony też jakoś za miesiące długie, logopeda wcześniej i neurolog - zobaczymy, jak się dogadają z niegadającym dzieckiem.

Chociaż Monsteruniowi bardzo sprawnie wychodzi dogadywanie się na migi. Za rękę cię weźmie, we właściwe miejsce poprowadzi i ręką wskaże, czego potrzebuje. 

Poza tym genialnie opanował frazę "nie cę" i nadużywa jej w właściwych kontekstach.

A tu przebierający kapcie przedszkolak

 

oraz smaczny rogalik w parku po wyjściu z instytucji

Jaka wygoda, że teraz placówkę mamy zaraz pod nosem i przy parku. W ogóle nie patrzymy z rozrzewnieniem na korki za oknem.

poniedziałek, 03 września 2018
rozgrzewka tak ważna jak śniadanie

 

Koszulka, majty, albo i bez...

las, basen i dużo swobody

 

i komu to przeszkadzało...piątek, 31 sierpnia 2018
gorące było lato tego roku

 

Oj, tak. To lubimy.

Wymoczyliśmy się najpierw w słonej wodzie, potem w słodkiej. Wygrzaliśmy gnateczki, oj wygrzalismy.

Nie wiem, czy jesteśmy gotowi na szkołę, a zwłaszcza na przedszkole, ale co zrobić. Wrzesień już puka do drzwi, jak to pieśń niedawnej monsterpodstawówki głosiła.

Od poniedziałku starsza połowa Monsterów uczęszcza do liceum, Monsterino do siódmej klasy w nowej szkole, a Monsterunio do przedszkola.

A tymczasem ostatni weekend: las, woda i lody.

 

 

 

 

a jak się jedna kałuża przez te miesiące zdarzyła, to kochani kuzyni tak długo ją eksplorowali, aż wysuszyli - taka ekipa to była:)

wtorek, 17 lipca 2018
Dove il mare?

piątek, 29 czerwca 2018
ze szczytu szczęścia na dno rozpaczy

 

Huśtawkę emocjonalną zafundował nam, a głównie Monsterinowi Teatr Muzyczny.

Albowiem po dwóch tygodniach prób, reżyser wraz z kierownikiem muzycznym jednak zrezygnowali z dalszego udziału Monsterina w produkcji. Ostatecznie stwierdzili, że wysiłek byłby dla niego zbyt duży.

Monsterino jest absolutnie rozczarowany, zawiedziony i zrozpaczony. No, bo jak? Najpierw go wybrali, uwag nie mieli, a teraz go WYRZUCILI? I już nie porozmawia z tymi ludźmi? Już nie zaśpiewa? Szukam biedulkowi dobrych stron sytuacji, no i tego, że mu doświadczeń już przeżytych nikt nie zabierze, ale proces żałoby nasz niedoszły artysta musi przejść sam.

W zasadzie po wszystkim odetchnęłam z ulgą, bo widząc ile czasu zajmują próby, że to są naprawdę dłuuuugie godziny ciągłych powtórek, zastanawiałam się nad wrześniem - jak zorganizować mu nauczanie w warunkach przesiadywania w teatrze zamiast w szkole. No i ten problem się rozwiązał.

I więcej wakacji będzie mieć. Ale szkoda. Pewnie, że szkoda. Wieczorem mu musiałam zły news przekazać, tak że zasnął w spazmach. W sumie to powinni inaczej to rozegrać - jeśli mieli taki plan, żeby go przetestować, to mu to powiedzieć. A tak przyjęli go bezwarunkowo, a tu taki zonk.  Chyba, że wyszło w trakcie, że sama iskra boża, bez solidnego muzycznego przygotowania nie wystarczy (tak mówił kołcz od muzyki). No cóż - wiedzieli już podczas przesłuchań, że Monsterino nie jest po szkole muzycznej. 

No to Monsterino właśnie przeżył pierwszą lekcję z podnoszenia się po porażkach. Dałam mu przykład kilku aktorów i sportowców, ale jak macie jakieś pouczające przykłady, to wrzucajcie - przekażę mu.

wtorek, 26 czerwca 2018
kumulacja, czyli wymiatanie na finiszu

 

Pięknie, pięknie - kumulacja uroczystości, koniecznych do zaliczenia imprez oraz pracy się trafiła, jak to pod koniec roku.

Monstery tradycyjnie się fantastycznie spisały i przyniosły świadectwa z wyróżnieniem.

I jak zwykle zapowiedziały, że mam się cieszyć, bo to na pewno PO RAZ OSTATNI. Szczególnie Monster tak się odgraża.

Świadectwo zostało zaniesione do liceum i Monster zastygł w oczekiwaniu. Ostatecznie zmienił kolejność klas i mat-fiz wpisał jako pierwszy.

A tu od lewej po starszeństwie - świadectwo z liceum, gimnazjum oraz podstawówki.

świadectwa z wyróżnieniem

Bardzo dumna jestem z Monsterów, bo to ich własna, samodzielna i w dużej mierze zupełnie niekontrolowana praca została nagrodzona. Trzeba przyznać, że cała trójka posiada wewnątrzsterowność i duże ambicje. Czasami aż za duże, co bywa stresujące. Poza tym, nie są to oceny wypracowane w pocie czoła przy biurku, bo oni tak naprawdę uczą się pomiędzy treningami i graniem na komputerze (no może Monsterówna mniej gra, a więcej się uczy, ale i tak w zasadzie rekordową ilość czasu zajmuje jej strona artystyczna przygotowywanych projektów, jako że cokolwiek wyjdzie spod jej rąk musi być doskonałe. Chłopcy mają pod tym względem zdecydowanie zdrowsze podejście tzn. dolnej granicy lub planu minimum. Aczkolwiek zawsze ten plan jest wykonany. I to ich ratuje.).

No to się wyczerpałam tym chwaleniem.

Żeby nie było zbyt różowo, bo zaraz będziecie mi tu rzygać tęczą, zbytnia ambicja to też codzienne dramaty i rozrywanie szat. Teraz przeważnie dotyczy to Monsterina, bo starsi jakoś te stresy kumulują w sobie (Monsterówna) lub przesypiają ewentualnie wyżywają się na młodszym rodzeństwie (Monster). Natomiast gdy Monsterinowi idzie źle, a ma iść natychmiast znakomicie (próby do spektaklu) - natychmiast ląduje na dnie rozpaczy i nie widzi wyjścia.

A ja muszę wtedy na wyżyny moich psychologicznych umiejętności się wspinać i przekonywać, z doła za uszy wyciągać, oraz humor poprawiać, a łatwe to nie jest, bo Monsterino szalenie łatwo okopuje się, oflagowuje, zapuszcza korzenie, a z nosa puszcza gryzący dym.

Po tym ostatnim tygodniu huśtawek emocjonalnych (włącznie z dwoma zakończeniami szkół, ale tylko jednym łzawym, bo żegnałam nauczycieli podstawówki, z których kilku jest genialnymi gigantami i bardzo żałuję, że Monsterino już ich nie będzie miał, no ale nie można mieć wszystkiego)

już bardzo bardzo odliczam dni do naszych wakacji.

środa, 13 czerwca 2018
dwunastolatek

 

 

Co by o naszym obecnym dwunastolatku nie powiedzieć, nie będzie to pełen obraz. Gdyż on nastolatkiem o wielu twarzach jest. Łatwo z nim nie jest - gdy tylko się go nie pilnuje, to natychmiast przyciąga do siebie dowolne urządzenie telekomunikacyjne. Na to uzależnienie tylko ostra blokada działa i to z zewnątrz, bo sam nie jest siebie w stanie kontrolować. 

Muszę jednak przyznać, że tak jak do roboty w domu czy pomagania, to tylko kijem można go zagonić, to sprawy szkolne ma całkowicie pod kontrolą. I jest wzorowym uczniem, ze średnią grubo powyżej 5.

A wczoraj rozpoczął wspaniałą przygodę i obecnie jego szkoła życia do wakacji, w wakacje, a także we wrześniu mieści się w Poznaniu, przy ul. Niezłomnych 1.

 

Poznajcie, oto Pugsley Addams (gwoli ścisłości jeden z dwóch).

Od wczoraj próby, dzisiaj nawet do 22. Oraz szkolenie BHP - jak oznajmił. Dokumenty do zdobycia, jak normalnie do pracy - zaświadczenia lekarskie i ze szkoły, że może i da radę.

Oby. Dużo pracy przed nim.

Denerwuje się i spina, to jasne. Ale jest także podekscytowany! Wczoraj próbował scenę z aktorką, którą już widział w poprzednich produkcjach. Sama mu zazdroszczę.

A tu wczesnym rankiem, co widać po nieprzytomnym starszym rodzeństwie. (młodsze, jak i on to skowronek).

 

 

czwartek, 31 maja 2018
szału nie ma i niczego nie urywa

 

Nie wiem zupełnie skąd i dlaczego, ale NAGLE pojawił się w mojej głowie pomysł, by  umilić spokrewnionym nastolatkom ich ciężki znój, w święto religijne, z którego oprócz lat komunijnych, skutecznie się wymiksowujemy. Zatem bladym świtem zwlokłam towarzystwo z pieleszy, co było nie zbrodnią, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać, ale strategicznym i uzgodnionym uprzednio wydarzeniem, jak to z nastolatkami i prawie trzylatkami bywa i wszyskie podręczniki nakazują:

Nie chcesz dramatu, uprzedź, co nastąpi.

Nastolatki jednak, czego mogłam się spodziewać, gdyż stosowną literaturę na okoliczność ich dojrzewania opanowałam, zdążyły do rana zapomnieć, co im wieczorem perorowałam, jakże zatem były zdziwione moją niecodzienną propozycją.

- O 9 na termy?! - zawołały - przecież będzie zimno - tłumaczyły ścierając perlący się pot z czoła, jako że w domu z powodu obecnej abberacji pogodowej panują prawdziwe tropiki.

Osobom opiekującym się nastoletnimi pociechami wyjaśniam, że wypad do term był OCZYWIŚCIE uzgodniony uprzednio z towarzystwem. Nastolatki nie lubią niespodzianek, a tym bardziej zdarzeń, które mogłby zakłócać ICH WŁASNE PLANY.

Zatem wypad był omówiony na forum rodzinnym, wręcz przez nastolatki sugerowany, jako że oni NIGDY jeżdzą na termy w lecie, kiedy działa plaża na zewnątrz. (Nic to, że są regularnymi bywalcami zimowymi - chodzi o tę plażę).

Dojechaliśmy w końcu, po serii rytualnych nawoływań i międlonych przekleństw, na termy po 9, bo rok temu przybyliśmy chwilę później i odbiliśmy się od gigantycznej kolejki. Tym razem nawet miejsce na płatnym parkigu znaleźliśmy ledwie kilometr od wejścia.

W kasie nie bez pewnej satysfakcji wyciągnęliśmy plik kart dużej rodziny. (Kto jest posiadaczem KRD i nie odczuwa dumy, gdy w tych nielicznych miejscach płaci z swoją trzódkę mniej niż z prostej sumy z cennika wychodzi, niech pierwszy wyrzuci ten plastik! Ja nigdy i to dożywotnio!)

I weszliśmy. Oznaczyliśmy ręcznikami zgodną z naszą liczebnością ilość leżaków i całe szczęście, bo nie musieliśmy odpowiadać na liczne, aczkolwiek monotonne, pytania:

- Czy te leżaki są wolne? - jak nasi sąsiedzi, którzy poskąpili albo nie zabrali wystarczająco dużo części garderoby

 No i się zaczęło.

Prowiant skończył się już po godzinie.

Woda po dwóch.

Inicjatywa po trzech.

Tylko Monsterunio był zadowolony, bo i piasek i małe fontanny i woda. Luz.

Wracaliśmy w upale mimo klimy w aucie, bo jednym leciało za zimno, a drugim za gorąco.

Monster spalony na raczka - jak mogliście mnie nie zbudzić - podczas, gdy to akurat jego kolej była na pilnowanie majdanu. Monsterino głodny jak wilk, ale gdy tylko dorwał się do komputera w domu, o głodzie zapomniał.

Wszystkim Dzieci Posiadającym - Najlepszego z okazji Dnia Dziecka!

 

 

 

piątek, 18 maja 2018
co my tu tyle robimy, że się nie odzywamy

 

kopiemy, moi kochani, regularnie, w różnych piaskownicach i w wielorakim towarzystwie

 

jeśli chodzi o inne aspekty bieżącego funkcjonowania, to nikt tak nie porusza odpowiednich nerwów jak nastolatek

oraz prawie trzylatek o rozwoju mowy na poziomie roczniaka

zatem, jak zwykle, cudownie

z color run chyba już wyrośliśmy. Jak to się mówi - formuła się wyczerpała.

ale srebrna rączka była cudna

A z dodatkowych wyjątkowych wydarzeń, to nam się trafiła wyjątkowo kulturalna wiosna. Jak nie spektakl, to balet, jak nie teatr wielki, to muzyczny - co tydzień bywamy. Normalnie dopiero przerwa urlopowa w instytucjach może nas powstrzymać!

Tu akurat wracałyśmy z Monsterówną z Opery - z daleko wyglądało, jakby posadzili kwiaty na trawniku. A to wysypane płatkami tulipanów było.

wtorek, 08 maja 2018
wszystko na raz, czyli tylko zmiana jest stała

 

Nie będę tu o zaległościach narzekać, bo jak wiadomo, to kwestia priorytetów. A te są inne - każdy dzień spiąć i nie wylecieć na wirażu (nie dosłownie - muszę przyznać, że nowy rydwan, którym udaję się codziennie do fabryki wręcz fantastycznie trzyma się asfaltu).

Dziania jest tyle, że nie mogę stanąć obok i tego opisać, fizycznie nie ma kiedy. Pewnie się starzeję, bo kiedyś nigdy nie użyłabym tego argumentu.

Nic to - do rzeczy.

Od końca - wczoraj była kumulacja - ja z Monsteruniem na basenie, w tym czasie Monster z Monstertatą na odczulaniu, a na przesłuchanie do musicalu "Rodzina Addamsów" Monsterino udał się z babcią.

Ćwiczył utwór przez całą majówkę - w lesie śpiewał, bo Monster się z niego śmiał. Ha - przeszedł do drugiego etapu - tak mu poszło!

Z kolei jutro pisze test kompetencji językowych, gdyż ostatecznie zmienia szkołę.

Nie widział na oczy tego testu - nie chcę go stresować (starsze uczyły się na specjalnych kursach, żeby go przejść), także jego punktacja będzie li jedynie z jego wysokiej inteligencji i oczytania się brać, he he.

I jeszcze wracając do musicali - byliśmy na Footloose

Monster prawie się obraził, gdy go zawiadomiłam, że wychodzimy i on też (a on na to zgody nie wyrażał!), a potem bardzo mu się podobało. Świetna produkcja - genialnie zagrana - z przytupem i wielką radością. Jeszcze w czerwcu będą grać, koniecznie polecam, zwłaszcza nastolatkom!

No i proszę - ledwie opisałam ostatnie dwa dni, to znowu czegoś ode mnie chcą, choć już po godzinach.... 

wtorek, 17 kwietnia 2018
lepsza wersja

 

Monsterunio  bieży pędem poprzez pokój z plastikowym dwugłowym smokiem w ręce i wydaje straszny odgłos:

- Aaaa!

Wtedy należy się bać.

Monsterównie udaje się to wybitnie, więc Monsterunio zaśmiewa się głos.

Potem smok zajmuje miejsce i siedzą na tarasie całą trójką z miseczką pełną owoców i pałaszują (smok wyjątkowo jest na diecie, albo przeżarły mu się piękne dziewczęta w osobie naszej księżniczki), a Monsterówna dzieli się swoją wiedzą. 

- To mutacja genetyczna - mówi wskazując na dwugłową bestię

Monsterunio odpowiada w swoim narzeczu.

- Nie wiadomo, dlaczego - kontynuuje- być może przez czynniki środowiskowe lub jego rodzice byli zbyt blisko spokrewnieni.

Monsterunio wpatruje się w siostrę jak w obrazek.

Poza tym, że jest wzorem siostry, to jest lepszą wersją wiecznie zagonionej matki: cierpliwa, pomysłowa, ale i stanowcza.

- Brakuje wam witaminy B9, szczególnie tobie - informuje - jej brak odpowiedzialny jest za rozdrażnienie 

Czy muszę dodawać na jaki profil zamierzają pójść także młodsi  ( na razie dwaj, trzeci ma inne decyzje obecnie do podejmowania) bracia?

Będziemy mieć tu zaraz samych specjalistów od rozdrażnienia.

Od jutra do końca tygodnia trzymamy kciuki za egzaminy gimnazjalne Monstera, który UWAGA zaczął się autentycznie uczyć. 

Był na dniach otwartych w szkole Monsterówny i zobaczył, jaki wysoki pułap punktacji musi osiągnąć.

 

piątek, 02 marca 2018
Piętnastolatek

 

Kawał faceta.

Syneczek tatusia - razem wkręcili się w badmintona i są gotowi stanąć w szranki w deblu - ktoś chętny?

A poza tym - jak już od lat - zwinny jak jaszczurka, szybki jak błyskawica i ostry jak przecinak, mistrz celnej riposty, niewyparzonego języka oraz ekspresowego odrabiania lekcji. Przyszły pan Prezes. Lub lekarz. Lub aktor. Albo wszystko na raz.

A na razie nastolatek w pełni. Świadomy swoich praw, sprawnie ignorujący obowiązki.

Stu lat dobrego życia, synu!

poniedziałek, 19 lutego 2018
całkiem spory kawał litej skałki

no to są góry!

 

Majestatyczne. Piękne.

Monsterom jakoś niestraszne.

No, może najmłodszy troszeczkę niepewnie się czuł, gdy wjeżdżał ponad przepaściami.

Ale już na samej górze na dobre godziny wciągnęły go, nawet literalnie, cuda świata - dokąd jedzie ten magiczny dywanik?

Starsi chłopcy troszeczkę ze sobą rywalizowali - kto szybciej i piękniej jeździ na swoim sprzęcie.

a snowboardziści to tylko wypoczywają....

My dzieliliśmy się opieką nad Monsteruniem. 

 

Na dole, choć mróz, to czuło się już wiosnę.

 

Znalazłam ze dwie zaśnieżone ścieżki na biegówki i tylko raz wykorzystałam płozy. Tak na siłę, w sumie,

 

 bo tak naprawdę i drogi, i chodniki były przejezdne. 

 

A wieczorami na kwaterze uskutecznialiśmy hazard.

Ulubiona gra Monsterunia, którą szalenie rzadko pozwala się dzielić - on jest alfą i omegą, oboma kolorami oraz stronami. A jak dźwięcznie żetoniki rozbiegają się po bliższej i dalszej okolicy!  Zapełnia całą grę kapselkami, by oznajmić:

- Nie ma!

po ich wykorzystaniu.

I to jedyne zrozumiałe dla nas wyrażenie, które wypowiada.

Jedynie szkoda, że Monsterówny nie mogło być z nami. Oczywiście walczy w Wałczu. Jeszcze w tym tygodniu. Tymczasem Monsterino szusuje w Czechach, a Monster w Zakopanem zdziera bieżnik specjalistycznego obuwia sportowego wypróbowując nową rakietkę na obozie badmintona w Zakopanem.

środa, 31 stycznia 2018
Siedemnastolatka

 

17 lat temu też była środa.

O drugiej w nocy, po tradycyjnej wizycie w toalecie, chlapnęły mi wody.

Monsterówna wyskoczyła na świat o 16:35, więc trochę w międzyczasie musiałam się nachodzić, by zechciało jej się nas przywitać.

I nastąpił ten niesamowity, jedyny w swoim rodzaju, moment, gdy życie, które przecież czujesz wewnątrz, widzisz na usg i wiesz, że tam jest, urzeczywistnia się po drugiej stronie brzucha. Cud, magia.

To była przecież moja pierwsza ciąża, więc świeżo nabytą wiedzą fachową byłam napchana po dziurki w nosie. Wiedziałam, że noworodki są czerwone, pomarszczone i brzydkie.  A Monsterówna wyszła prześliczna! Zupełnie nie mogłam uwierzyć, że to właśnie mnie wylosowała na swoją mamę!

Potem, na którymś ze spacerów, jakaś pani zachwycała się jej urodą, a spojrzawszy na mnie, skwitowała:

- To pewnie po tatusiu....

I wszystko stało się jasne.

 

****

 

Córeczko!

Ty wiesz! Jesteś wspaniała, piękna, mądra i uczynna. Życzę Ci samych dobrych chwil.

 

*******

A tu jubileuszowe zdjęcia ( będzie jeszcze więcej, na razie przepakowuję walizki i doksięgowuję dokumenty w pracy) z naszego babskiego wypadu pod wieżę Eiffel'a.

Śnieg zaskoczył Paryż, ale my się nie dałyśmy - jeździłyśmy metrem jak szalone i  wychynałyśmy na zabytki niczym krecik z kopczyka. Było pięknie - wytwornie wręcz. Monsterówna jest świetnym kompanem do zwiedzania, więc, jeśli będzie nadal chciała, to stolice, nie tylko europejskie, szykujcie się, nadchodzimy!

niedziela, 21 stycznia 2018
doczekanie

 

Przez cały tydzień jadąc do i wracając z pracy czułam się jak na stoku narciarskim bez gogli - śnieg walił mi prosto w szybę.

No i mocno trzymałam kciuki, żeby do weekendu śnieg nie stopniał. I udało się! Tylko dlaczego mam wrażenie, że w Monsterowie tylko ja się z tego ucieszyłam? Nastolatki musiałam na siłę na dwór wyciągać, a Monsterunio tak naprawdę nie wiedział, czy się cieszyć - te parę chwil po zmroku, które spędził ze śniegiem w ciągu tygodnia go nie zachwyciły: bo nie dawało się po śniegu śmigać rowerkiem.

Na szczęście zjazdy sankami mu się spodobały.

 

 

Ciągnięcie w przyczepce, której kółka wymieniliśmy na płozy, też była frajdą, zwłaszcza, że przy ciągnięciu łagodnie kołysze. To, że prawie usnął dobrze wróży na nasz wyjazd w góry na ferie, bo przynajmniej pośpi w ciągu dnia na dworze i nie będę musiała na drzemkę wracać do pensjonatu.

 I powiedzcie, czy można nie chcieć wyjść na zewnątrz, gdy tak pięknie wokół???

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 58
Archiwum
do Monsterowa tędy